Dominika Szafran

radca prawny

Od początku swojej drogi zawodowej pomagam przedsiębiorcom w prowadzeniu działalności. W szczególności skupiam się na pomocy psychologom i psychoterapeutom w rozwoju ich praktyk zgodnie z prawem.
[Więcej >>>]

Załóż gabinet

Dlaczego ustawa o zawodzie psychologa jest potrzebna?

Dominika Szafran25 sierpnia 20213 komentarze

Z tytułu postu może wynikać, że zawód psychologa nie został jak dotąd uregulowany. Otóż nie. Sytuacja jest moim zdaniem jeszcze bardziej zastanawiająca.

Obowiązująca obecnie ustawa z 2001 roku nie jest stosowana. Nie trzeba być prawnikiem, żeby wiedzieć lub domyślać się jakie skutki ma to nie tylko dla psychologów, ale także dla ich klientów/pacjentów.

Jeżeli jakiś akt prawny obowiązuje (a nawet jest od czasu do czasu nowelizowany), ale przepisy zawarte w tym akcie nie są wdrażane w życie to powoduje to sytuację, w której nie wiemy jaki jest status prawny wielu osób wykonujących zawód, który z roku na rok ma coraz większe znaczenie.

Dlaczego nowa ustawa (oraz jej wdrożenie) jest potrzebna?

Przykładem przepisów, które nie zostały wdrożone są te dotyczące samorządu zawodowego. Samorządy zawodowe powstają, żeby czuwać nad prawidłowym wykonywaniem zawodu przez osoby w nim zrzeszone oraz dbać o to, żeby standardy wymagane dla danej profesji były przestrzegane.

Jest to istotne zarówno dla osób wykonujących dany zawód, jak i dla tych, którzy z usług konkretnego profesjonalisty korzystają. Jak dotąd (po 20 latach od uchwalenia ustawy!) nie powstał samorząd zawodowy psychologów.

Podałam ten przykład, ponieważ pokazuje on istotę problemu. Skoro dany akt prawny formalnie obowiązuje, ale niektóre jego przepisy nie są w rzeczywistości stosowane to skąd mamy wiedzieć, na które można się powoływać?

Czy przepisy dotyczące tajemnicy zawodowej obowiązują czy nie? A jeżeli tak to dlaczego te tak, a te o samorządach już nie? Jakie jest kryterium pozwalające stwierdzić, które przepisy mamy stosować, a które są martwe?

Jest to niepokojące podejście, które w mojej ocenie stoi w sprzeczności z zasadą pewności prawa oraz zasadą zaufania obywateli do państwa będącymi fundamentami demokratycznego ustroju.

Innym powodem, dla którego moim zdaniem ustawa o zawodzie psychologa jest potrzebna jest coraz większe zapotrzebowanie na usługi psychologów, które najprawdopodobniej będzie rosło zarówno wśród dorosłych, jak i wśród dzieci oraz młodzieży.

Osoby korzystające z usług psychologicznych i psychoterapeutycznych powinny mieć pewność, że dany specjalista ma odpowiednie kwalifikacje do wykonywania swojego zawodu, które można zweryfikować w wiarygodnym źródle (np. publicznym rejestrze osób wykonujących dany zawód).

Powodów jest jeszcze wiele i o każdym można zrobić osobny wpis, ale dodam jeszcze, że w mojej ocenie niekorzystny jest stan, w którym brak jest definicji jakichś pojęć.

Brak np. definicji psychoterapii powoduje, że można nią objąć usługi, które nie mają z nią nic wspólnego. O konsekwencjach takiego stanu nie trzeba mówić. Innym przykładem problemu związanego z brakiem definicji są wątpliwości związane z tym, czy zawód psychologa jest zawodem medycznym. Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie również ma swoje praktyczne konsekwencje.

Czy jest szansa na nową ustawę?

Od wielu lat podmioty zrzeszające psychologów walczą o wejście w życie ustawy regulującej zasady wykonywania zawodu. W sprawę zaangażował się m.in. Ogólnopolski Związek Zawodowy Psychologów. Jak dotąd podejmowane próby kończyły się niepowodzeniem.

W tym roku w prace nad nową ustawą regulującą zawód psychologa zaangażował się Klub Parlamentarny Lewicy. Zgodnie z informacjami zawartymi zarówno na stronie OZZP, jak i Klubu Lewicy ustawa została już złożona w Sejmie i czeka na dalsze etapy procedury legislacyjnej.

Miejmy nadzieję, że tym razem prace nad projektem ustawy zakończą się powodzeniem. Na pewno będę jeszcze tutaj pisała o jego losach.

***

Zachęcam do przeczytania:

Photo by Mark Williams on Unsplash

 

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dominikę Szafran w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Daniel S 29 października, 2021 o 10:13

  Cieszę się, że nareszcie powstał blog prawniczy dla nas – dla psychologów.

  Z pewnością będę do niego zaglądał, a Pani życzę samych sukcesów!

  Daniel

  Odpowiedz

  Dominika Szafran 29 października, 2021 o 11:16

  Dziękuję! Mam nadzieję, że informacje będą przydatne i rozwieją wątpliwości prawne. Pozdrawiam serdecznie 🙂

  Odpowiedz

  Daniel 29 października, 2021 o 18:13

  Pani Mecenas, jestem pewien, że tak właśnie będzie.

  Daniel.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dominikę Szafran w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Następny wpis: