Dominika Szafran

radca prawny

Od początku swojej drogi zawodowej pomagam przedsiębiorcom w prowadzeniu działalności. W szczególności skupiam się na pomocy psychologom i psychoterapeutom w rozwoju ich praktyk zgodnie z prawem.
[Więcej >>>]

Załóż gabinet

Działalność nierejestrowana i umowa o pracę – czy można to połączyć?

Dominika Szafran22 lutego 2022Komentarze (0)

Bardzo często zdarza się, że będąc zatrudnionym na umowę o pracę chcesz rozpocząć prowadzenie własnej działalności, która jest taka sama lub bardzo zbliżona do pracy, jaką wykonujesz na etacie.

O ile przychód należny z rozkręcanego biznesu nie przekroczy kwoty stanowiącej połowę minimalnego wynagrodzenia, nie musisz rejestrować się jako przedsiębiorca w CEIDG. W tej sytuacji często powstaje pytanie: czy mogę łączyć etat z działalnością nierejestrowaną?

Zapisy umowy

Przede wszystkim musisz wziąć pod uwagę zapisy swojej umowy o pracę. Jeżeli regulują one w jakikolwiek sposób kwestie związane z możliwością prowadzenia działalności konkurencyjnej względem pracodawcy, powinieneś dokładnie przeanalizować, czy i w jakim zakresie możesz daną działalność prowadzić.

Czasami zawierana jest odrębna umowa regulująca kwestię działalności konkurencyjnej i mogą się w niej znajdować zapisy zakazujące nie tylko równoległej pracy w innym podmiocie prowadzącym działalność konkurencyjną względem Twojego pracodawcy, ale także nakazujące Ci powstrzymanie się od prowadzenia własnej działalności, która może stanowić konkurencję dla pracodawcy. W zależności od zapisów umowy, różne mogą być konsekwencje rozpoczęcia działalności na własną rękę i decydując się na taki krok, sprawdź dokładnie zapisy umowy o pracę i zapisy ewentualnej umowy o zakazie konkurencji i dopiero wtedy podejmij ostateczną decyzję.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Kodeks pracy mówi, że pracownik jest obowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie. Z tego ogólnego przepisu wynika jednak, że nie możesz pozwolić sobie na sytuacje, kiedy wskutek prowadzenia biznesu po godzinach będziesz przemęczony lub będziesz zaniedbywał swoje obowiązki pracownicze. Oczywiście w godzinach pracy nie możesz zajmować się nowo rozkręcaną działalnością, co wbrew pozorom może być wyzwaniem (np. konieczność odbierania telefonów i wiadomości od klientów).

Weź również pod uwagę, że jeżeli będziesz korzystał ze zwolnienia lekarskiego to nie możesz podejmować się jakiejkolwiek działalności zarobkowej. Zwolnienie lekarskie nie może być czasem, w którym (nawet przebywając we własnym domu) możesz prowadzić interesy.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania związane z poruszonym dzisiaj zagadnieniem, czekam na wiadomość lub komentarz od Ciebie! Pozdrawiam 😊

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dominikę Szafran w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dominikę Szafran w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: