Dominika Szafran

radca prawny

Od początku swojej drogi zawodowej pomagam przedsiębiorcom w prowadzeniu działalności. W szczególności skupiam się na pomocy psychologom i psychoterapeutom w rozwoju ich praktyk zgodnie z prawem.
[Więcej >>>]

Załóż gabinet

Kontrakt terapeutyczny. Czym jest i czy trzeba go podpisywać?

Dominika Szafran06 października 2021Komentarze (0)

Rozpoczynając współpracę z klientem omawiasz z nim zasady, na których ta współpraca będzie się opierać. Do tych zasad należy np. częstotliwość spotkań, ich miejsce, cena oraz ogólne cele, do których będziecie wspólnie z klientem dążyli. Ustalenie warunków współpracy to nic innego jak zawarcie umowy, które wywołuje określone skutki prawne.

Kilka ogólnych uwag na temat formy

Umowa kojarzy się nam z pisemnym dokumentem, podpisanym przez strony ją zawierające. Rzeczywiście najczęściej spotykaną formą zawierania kontraktów jest forma pisemna.

Czasami ustawa wręcz wymaga jej, żeby można było uznać, że do zawarcia umowy w ogóle doszło. Czasami ustawodawca idzie jeszcze dalej i wymaga dla ważności niektórych umów np. formy aktu notarialnego.

Umowy mogą mieć jednak również formę ustną lub być zawierane za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Przy formie ustnej największym problemem jest jednak trudność udowodnienia zarówno samego faktu zawarcia danej umowy, jak i jej treści.

W przypadku sporu może mieć to daleko idące konsekwencje, ponieważ samo ustalenie, na co strony się umówiły jest w praktyce trudne i czasochłonne.

Czym jest kontrakt terapeutyczny?

Najogólniej mówiąc jest to umowa, w której ustalasz zasady współpracy z pacjentem. Należy ona do kategorii tzw. umów nienazwanych, ponieważ nie została uregulowana w przepisach.

W żadnej obowiązującej obecnie ustawie takie pojęcie nie występuje. Jest to typowy przykład sytuacji, w której rzeczywistość wyprzedza powstanie uregulowań prawnych.

Gdybym miała jednak porównać kontrakt terapeutyczny do jakiegoś typu umowy znanej ustawie, to moim zdaniem najbliżej jej do umowy o świadczenie usług (można nawet powiedzieć, że w istocie jest to konkretny typ umowy o świadczenie usług).

Do jej zawarcia dochodzi najczęściej ustnie, ale coraz częściej podpisuje się pisemny kontrakt. Moim zdaniem jest to bardzo dobry trend, ponieważ zarówno psycholog/terapeuta, jak i klient powinni wiedzieć, na co się umawiają rozpoczynając współpracę. Pisemna umowa to również istotny dowód przy ewentualnym sporze.

Pamiętaj, że kontrakt terapeutyczny zawierasz de facto nawet bez podpisywania żadnego dokumentu. Dla jasności i pewności warto jednak zadbać o spisanie zasad współpracy, do których będzie można sięgnąć w razie jakichkolwiek wątpliwości lub sporu.

Odpowiadając zatem na pytanie z tytułu, uważam, że nie musisz zawierać pisemnego kontraktu (forma ustna wystarczy), ale zdecydowanie warto to zrobić.

Co powinien zawierać taki kontrakt?

Oprócz elementów, które znajdują się w każdej umowie takich jak oznaczenie stron, przedmiotu umowy (np. prowadzenie psychoterapii w określonym nurcie przez ustalony z góry czas) oraz czasu i miejsca jej zawarcia, warto wskazać w niej m.in.:

 • częstotliwość spotkań;

 • długość jednego spotkania oraz długość całej terapii;

 • zasady odwoływania spotkań;

 • cel terapii (jak najbardziej weryfikowalny, realny oraz precyzyjny);

 • rodzaj stosowanych metod;

 • wysokość opłat i warunki płatności.

Oczywiście każda taka umowa może wyglądać inaczej w zależności od tego, czego dany klient potrzebuje. W zależności od potrzeb można (a nawet powinno się) dostosowywać jej treść do konkretnych okoliczności.

Ten wpis jest pierwszym i najbardziej ogólnym omówieniem tej tematyki. Na pewno jeszcze wielokrotnie będę poruszała ten temat. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania związane z tym zagadnieniem lub chcesz przeczytać o jakimś konkretnym problemie z nim związanym, zapraszam do komentowania i kontaktu.

***

Dokument, o którym musisz pamiętać zanim rozpoczniesz współpracę z klientem – Klauzula Informacyjna

Rozpoczynając współpracę z klientem musisz pamiętać o kilku ważnych dokumentach, które określą zasady waszej współpracy. Pisałam już o kontrakcie terapeutycznym, który warto podpisać i który będzie określał zasady i warunki świadczenia usług.

Dzisiaj napiszę o innym ważnym dokumencie, o którym należy pamiętać i który powinieneś udostępnić klientowi zanim jeszcze  rozpoczniecie współpracę… [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dominikę Szafran w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dominikę Szafran w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: