Dominika Szafran

radca prawny

Od początku swojej drogi zawodowej pomagam przedsiębiorcom w prowadzeniu działalności. W szczególności skupiam się na pomocy psychologom i psychoterapeutom w rozwoju ich praktyk zgodnie z prawem.
[Więcej >>>]

Załóż gabinet

Maksymalny przychód przy działalności nierejestrowanej w 2022 roku

Dominika Szafran24 stycznia 2022Komentarze (0)

Psychologowie i psychoterapeuci często rozpoczynają swoją działalność od okazjonalnych zleceń i z czasem, gdy ich usługi stają się polecane i klientów przybywa, rejestrują swoją działalność w jednej z przewidzianych prawem form. Zanim tak się stanie możesz prowadzić tzw. działalność nierejestrowaną. Musisz jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Przychód

Jeżeli przychód należny z Twojej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, nie musisz rejestrować swojej działalności w CEIDG. W 2022 roku kwota ta wynosi 1505 zł. Pamiętaj, że przychód w tym przypadku stanowią kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. Wyłączyć z tej kwoty możesz jedynie wartość zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Zwróć uwagę, że przepisy mówią o przychodzie, a nie o dochodzie. Oznacza to, że przy obliczaniu, czy nie przekroczyłeś dozwolonego limitu nie możesz odjąć kosztów, jakie ponosisz w związku z prowadzeniem działalności.

Przychody z działalności nierejestrowanej musisz rozliczyć następnie w zeznaniu rocznym (PIT-36). Co istotne, nie musisz co miesiąc płacić zaliczek na podatek dochodowy. Ten rodzaj działalności nie powoduje również obowiązku uiszczania składek na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne.

Jeżeli w danym miesiącu przekroczysz miesięczny limit przychodu, musisz zarejestrować swoją działalność w CEIDG. Masz na to 7 dni od momentu, w którym limit został przekroczony.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Brak obowiązku rejestrowania działalności nie oznacza, że jesteś zwolniony z prowadzenia jakiejkolwiek dokumentacji. Pamiętaj, żeby prowadzić ewidencję sprzedaży i zapisywać kwoty należne za świadczone przez Ciebie usługi (nawet jeśli nie zostały faktycznie otrzymane!). Zapisuj datę wykonania danej usługi oraz należną z tego tytułu kwotę. Przepisy nie mówią o formie takiej ewidencji, może być zatem prowadzona zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Ponadto, zbieraj wszelkie dokumenty (faktury, rachunki itp.) potwierdzające poniesione przez Ciebie wydatki na prowadzenie działalności. Będzie to potrzebne do rozliczenia się z Urzędem Skarbowym i do obliczenia dochodu, od którego następnie będziesz musiał zapłacić podatek dochodowy.

Na dzisiaj to wszystko. Pamiętaj jednak, że nie wyczerpałam w tym wpisie całości zagadnień związanych z działalnością nierejestrowaną. Zawiera on jedynie informacje o kwotach, których nie możesz przekroczyć, żeby można było mówić działalności nierejestrowanej. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, zapraszam do kontaktu!

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dominikę Szafran w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dominikę Szafran w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: