Dominika Szafran

radca prawny

Od początku swojej drogi zawodowej pomagam przedsiębiorcom w prowadzeniu działalności. W szczególności skupiam się na pomocy psychologom i psychoterapeutom w rozwoju ich praktyk zgodnie z prawem.
[Więcej >>>]

Załóż gabinet

Medycyna przyszłości i wyzwania prawne z nią związane

Dominika Szafran27 czerwca 2022Komentarze (0)

Zawsze bardzo lubiłam historię, bo uważam, że poznanie przeszłości i łańcucha zdarzeń, który doprowadził nas do chwili obecnej pozwala bardziej zrozumieć otaczający nas świat. Bardzo jednak lubię również czytać prognozy dotyczące przyszłości, a wizje futurologów i analityków trendów uważam za niezmiernie interesujące.

Medycyna to jedna z najbardziej rozwijających się dziedzin, a jej rozwój przynosi również wyzwania legislacyjne, o których chciałabym dziś wspomnieć w kontekście sześciu technologii i trendów, które z pewnością będą wyznaczały kierunek rozwoju medycyny.

Wpis zostanie podzielony na dwie części, w każdym opiszę trzy trendy w rozwoju medycyny.

#sztucznainteligencja

Jedną z technologii, która jest bardzo szeroko dyskutowana w niemal każdej branży jest sztuczna inteligencja. Jej rozwój działa na wyobraźnię, powstają na jej temat niezliczone publikacje, toczone są ożywione dyskusje i organizowane konferencje.

Nie ulega wątpliwości, że sztuczna inteligencja będzie wykorzystywana również w medycynie, a jej zastosowanie będzie niezwykle szerokie. Począwszy od diagnostyki, a kończąc na wsparciu psychologicznym pacjentów, sztuczna inteligencja to bez wątpienia dająca wiele możliwości technologia.

Co spędza sen z powiek prawników zajmujących się prawnymi zagadnieniami związanymi z rozwojem AI? Myślę, że jest to kwestia odpowiedzialności za działania i ewentualne błędy związane z użyciem sztucznej inteligencji. Kto za te błędy będzie odpowiadał (używający narzędzia wykorzystującego AI, producent czy jeszcze ktoś inny)? Jak ukształtować przepisy w tym zakresie? Zagadnienia te są już szeroko dyskutowane przez prawników i z pewnością dyskusje będą musiały szybko znaleźć finał w odpowiednich regulacjach prawnych.

#blockchain

Blockchain (czyli tzw. „łańcuch bloków”) to kolejna technologia, która już ma zastosowanie w systemie ochrony zdrowia, w szczególności wykorzystuje się ją do tworzenia dokumentacji medycznej pacjentów. Pozwala ona na uniknięcie problemów związanych z kreowaniem dokumentacji medycznej w tradycyjnej (papierowej) formie, przede wszystkim z rozproszeniem i brakiem dostępu do dokumentacji przez wszystkie podmioty biorące udział w leczeniu pacjenta.

Blockchain pozwala na zebranie danych dotyczących leczenia w jednym miejscu i tym samym umożliwia dostęp do nich wszystkim zainteresowanym podmiotom. Technologia ta ma już szerokie zastosowanie w różnych krajach.

Wyzwanie prawne, jakie wiąże się z taką formą tworzenia dokumentacji medycznej to przede wszystkim ryzyko naruszenia prywatności pacjenta poprzez umożliwienie dostępu do jego danych różnym podmiotom i osobom zaangażowanym w proces leczenia. W mojej ocenie jest to jednak problem dotyczący rozwoju technologii w ogóle i obecnie tworzone są już rozwiązania techniczne i prawne pozwalające na zachowanie bezpieczeństwa danych.

#telemedycyna

Telemedycyna jest stosowana w systemie ochrony zdrowia od dawna, a jej rozwój przyspieszyła oczywiście pandemia COVID-19. Jest to trend, który z pewnością będzie się tylko upowszechniał, nie tylko w medycynie, ale również np. w usługach psychologicznych. Do niewątpliwych plusów należy brak ograniczeń terytorialnych w zapewnianiu prostych usług medycznych (konsultacji, wypisywania recept itp.) oraz zwiększenie dostępu do świadczeń z zakresu opieki medycznej. Niewątpliwie telemedycyna jest również przydatna w świadczeniu usług transgranicznych.

Jakie wyzwania prawne wiążą się z telemedycyną? Przede wszystkim wymaga ona całościowej regulacji prawnej (podobnie jak praca zdalna, która do tej pory nie została jeszcze kompleksowo uregulowana).

Ponadto, należałoby zmienić obowiązujący obecnie w przepisach i zasadach etyki wymóg bezpośredniego zbadania pacjenta przez lekarza w celu podjęcia leczenia i postawienia diagnozy (szerzej pisałam o tym wymogu w poprzednim wpisie).

Na dzisiaj wystarczy, w kolejnym artykule opiszę pozostałe trendy i technologie, które moim zdaniem są warte uwagi. Czekam oczywiście na Wasze komentarze i przemyślenia związane z tym tematem.

Dzisiejszy wpis ma bardziej charakter zbliżony do felietonu niż do typowo blogowo-prawniczego artykułu, ale mam nadzieję, że mimo to Was zainteresuje.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dominikę Szafran w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dominikę Szafran w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis: