Dominika Szafran

radca prawny

Od początku swojej drogi zawodowej pomagam przedsiębiorcom w prowadzeniu działalności. W szczególności skupiam się na pomocy psychologom i psychoterapeutom w rozwoju ich praktyk zgodnie z prawem.
[Więcej >>>]

Załóż gabinet

Nowa ustawa, stare uprawnienia. Psychoterapeuta, który nie jest psychologiem w świetle nowej ustawy o zawodzie psychologa

Dominika Szafran06 czerwca 2022Komentarze (0)

Często zdarza się, że psychoterapeutami zostają osoby bez wykształcenia psychologicznego. Wiele osób w takiej sytuacji zastanawia się, czy po wejściu w życie ustawy o zawodzie psychologa będzie mogło nadal wykonywać zawód psychoterapeuty. Dzisiaj postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

Zgodnie z art. 4 ust. 2 pkt 1 projektu ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów za wykonywanie zawodu psychologa uważa się prowadzenie przez psychologa psychoterapii, po spełnieniu wymagań określonych w odrębnych przepisach. Taka sytuacja jest zdecydowanie najczęstsza. Osoba z wykształceniem psychologicznym kończy po studiach szkołę psychoterapii i prowadzi gabinet działając jako psychoterapeuta.

Czy zatem jeżeli nie jesteś psychologiem, a np. pedagogiem, socjologiem lub posiadasz inne wykształcenie oraz masz dodatkowo ukończoną szkołę psychoterapii to oznacza, że nie będziesz mógł już wykonywać swojego zawodu?

Odpowiedzi na to pytanie udziela ciąg dalszy wskazanego przepisu, który stanowi wprost, że „nie ogranicza to prawa do prowadzenia psychoterapii osobom z uprawnieniami psychoterapeuty nieposiadającemu prawa do wykonywania zawodu psychologa”.

Jeżeli zatem pojawiły się u Ciebie wątpliwości, że po wejściu w życie ustawy o zawodzie psychologa zastrzeże ona do wyłącznej kompetencji psychologów prowadzenie psychoterapii to nie musisz się martwić – osoby posiadające uprawnienia psychoterapeuty nieposiadające wykształcenia psychologicznego nadal będą mogły wykonywać swój zawód.  Co więcej, nowa ustawa nie będzie takich osób dotyczyła i jej przepisy nie będą miały w stosunku do nich zastosowania.

Jeżeli jesteś w takiej sytuacji pamiętaj jednak, że wejście w życie ustawy może mieć wpływ na wybór dokonywany przez klientów, którzy przy wyborze psychoterapeuty będą preferowali osoby z wykształceniem psychologicznym. Takie osoby po wejściu w życie ustawy będą bowiem ponosiły odpowiedzialność dyscyplinarną, a nad prawidłowym wykonywaniem przez nich zawodu będzie czuwał samorząd zawodowy.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące poruszonej dzisiaj tematyki, zapraszam do kontaktu i komentowania.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dominikę Szafran w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dominikę Szafran w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: