Dominika Szafran

radca prawny

Od początku swojej drogi zawodowej pomagam przedsiębiorcom w prowadzeniu działalności. W szczególności skupiam się na pomocy psychologom i psychoterapeutom w rozwoju ich praktyk zgodnie z prawem.
[Więcej >>>]

Załóż gabinet

Podnajem gabinetu. O czym powinieneś pamiętać?

Dominika Szafran04 lutego 20223 komentarze

Zdarza się czasami, że gabinet, który jest przedmiotem najmu nie jest wykorzystywany w maksymalnie możliwy sposób. Bywa, że w niektóre dni w ogóle w nim nie przebywasz albo nie korzystasz z całej jego powierzchni jeżeli przedmiotem najmu jest np. lokal składający się z kilku pomieszczeń. W takiej sytuacji może zdarzyć się, że zechcesz oddać gabinet w podnajem innej osobie (np. koleżance lub koledze po fachu). O czym należy wówczas pamiętać, żeby zrobić to zgodnie z prawem?

Zgoda wynajmującego

Przepis mający zastosowanie do najmu lokali mówi, że bez zgody wynajmującego najemca nie może oddać lokalu lub jego części do bezpłatnego używania ani go podnająć. Jest to odstępstwo od ogólnej reguły mającej zastosowanie do najmu innego niż najem lokali, gdyż w takich przypadkach brak sprzeciwu wynajmującego oznacza możliwość podnajmowania rzeczy.

Kiedy zgoda może być udzielona?

Zgoda może być udzielona już w samej umowie najmu poprzez zamieszczenie w jej treści odpowiedniej klauzuli. Istotne jest, żeby została udzielona zanim lokal zostanie oddany w podnajem. Zgoda wynajmującego może dotyczyć zarówno konkretnego podnajmu z określoną osobą lub być bardziej ogólna i odnosić się do wszelkich takich stosunków prawnych.

Forma zgody

Przepis nie mówi nic o formie, w jakiej zgoda na podnajem powinna zostać udzielona. Oznacza to, że może być ona udzielona zarówno ustnie, jak w formie pisemnej lub elektronicznej. Uważam jednak, że lepszym rozwiązaniem jest otrzymanie takiej zgody na piśmie, ponieważ w razie ewentualnego sporu co do tego, czy można było podnająć gabinet, udowodnienie tej kwestii będzie spoczywało na Tobie.

Jeżeli wynajmujący odmawia udzielenia zgody na podnajęcie przez Ciebie gabinetu nie musi tego w żaden sposób uzasadniać. To on decyduje, w jaki sposób możesz dysponować lokalem, do którego posiada on tytuł prawny.

Powyższe uwagi dotyczą również oddania lokalu lub jego części w bezpłatne używanie. Zazwyczaj będzie chodziło o jego użyczenie innej osobie.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące poruszonego dzisiaj zagadnienia, zapraszam Cię do komentowania tego wpisu lub do kontaktu!

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dominikę Szafran w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Kamil 15 lutego, 2022 o 14:06

  Trafna uwaga, warto wynająć komuś miejsce pracy, kiedy z niego nie korzystamy! A jak to dobrze zrobić to już opisała Pani w tym artykule. Pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Dominika Szafran 16 marca, 2022 o 15:09

  Panie Kamilu, zdecydowanie warto jeżeli mamy taką możliwość! Dziękuję za komentarz 🙂

  Odpowiedz

  Kamila 1 listopada, 2022 o 15:12

  Jeśli chcę podnająć komuś gabinet, zgodę od wynajmującego posiadam pisemnie to czy powinnam podpisać jakąś umowę z podnajmującym, jak taka umowa się nazywa czy umowa użyczenia lokalu, czy jakoś inaczej, potrzebuję zobaczyć wzór, dlatego pytam o nazwę prawną?

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dominikę Szafran w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: