Dominika Szafran

radca prawny

Od początku swojej drogi zawodowej pomagam przedsiębiorcom w prowadzeniu działalności. W szczególności skupiam się na pomocy psychologom i psychoterapeutom w rozwoju ich praktyk zgodnie z prawem.
[Więcej >>>]

Załóż gabinet

Zmiany w zakresie opodatkowania przy działalności psychologów i psychoterapeutów

Dominika Szafran28 stycznia 2022Komentarze (0)

Od 1 stycznia 2022 roku weszło w życie wiele zmian w zakresie prawa podatkowego oraz składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. W tym wpisie napiszę o jednej, która dotyczy stricte psychologów oraz psychoterapeutów. Pamiętaj jednak, że zanim zdecydujesz się na jakiekolwiek zmiany w zakresie wyboru formy opodatkowania musisz całościowo ocenić skutki danej możliwości. Same cyfry to w tym przypadku za mało, dlatego mój wpis dotyczy tylko i wyłącznie jednej konkretnej zmiany w przepisach, która może, ale wcale nie musi mieć pozytywnego przełożenia na Twoją sytuację.

Zryczałtowany podatek dochodowy

Do 1 stycznia 2022 roku zawód psychologa był uznawany za jeden z wolnych zawodów wedle ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, co oznaczało, że wysokość ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosiła 17%. Jeśli chodzi o wolne zawody to nic się w tym zakresie nie zmieniło. Ustawodawca postanowił jednak, że od 1 stycznia 2022 roku zawód psychologa i psychoterapeuty nie będzie już uznawany za wolny w rozumieniu wymienionej wyżej ustawy. Działalność wykonywana w ramach zawodu psychologa i psychoterapeuty zakwalifikowana została jako „świadczenie usług w zakresie opieki zdrowotnej” (dokładniej, zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług są to „usługi w zakresie zdrowia psychicznego świadczone przez psychologów i psychoterapeutów”). Wysokość ryczałtu dla tej kategorii usług wynosi obecnie 14%.

Istota ryczałtu

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to jedna z form opodatkowania podatkiem dochodowym (obok opodatkowania według skali podatkowej, podatku liniowego oraz karty podatkowej). Tym, co odróżnia tę formę od pozostałych jest to, że podstawę opodatkowania stanowi tutaj przychód, a nie dochód (a więc koszty uzyskania przychodu nie mają w tym przypadku wpływu na ustalenie podstawy opodatkowania). Ustawa przewiduje różne ograniczenia dla wyboru tej formy, np. ryczałtu nie mogą stosować przedsiębiorcy, których przychody z działalności przekraczają 2 mln euro.

Tak jak napisałam na początku, wpis ten dotyczy jednej konkretnej zmiany w przepisach. Pamiętaj, że zmiany, które weszły w życie 1 stycznia 2022 roku objęły również sposób obliczania wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, który jest różny w zależności od tego, którą z form opodatkowania wybierzesz. Pełna ocena skutków zastosowania danej formy w Twoim przypadku wymaga indywidualnej analizy.

Jeżeli masz jakiekolwiek przemyślenia lub pytania dotyczące tematu tego wpisu, zapraszam do kontaktu i komentowania!

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dominikę Szafran w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dominikę Szafran w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: